Autor Wątek: Olej czeremchowy  (Przeczytany 3944 razy)

alchymista

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 37
Olej czeremchowy
« dnia: 02 Luty 2014, 09:40:33 »
Jak podaje Irena Gumowska (Słońce w słoikach) z nasion czeremchy można wytwarzać gorzkawy olejek podobny do migdałowego. Jako że w naszych lasach pleni się jako chwast czeremcha amerykańska, chcę w tym roku wytłoczyć trochę olejku czeremchowego.
Dla tych, którzy chcieliby ten eksperyment prowadzić równolegle:
1. Nie znalazłem informacji o ewentualnych szkodliwych właściwościach olejku, choć roślina uważana jest za trującą. Owoców nie należy spożywać na surowo (jadłem świeże owoce ale w małych ilościach).
2. wg wikipedii nasiona zawierają 30-38% półtwardego oleju roślinnego barwy żółtej. Składa się on głównie z kwasu oleinowego (35%), eleostearynowego (27%), linolowego (27%), palmitynowego (4%) i stearynowego (4%). Nadaje się do wyrobu mydła!!! Rozumie się, że skoro jest półtwardy, to dość łatwo byłoby go używać jako podstawowy składnik maści.
3. Czeremcha ma silne właściwości owado-, bakterio- i grzybobójcze. Kora czeremchowa może być stosowana do zwalczania grzybicy stóp. Z tego by wynikało, że olejek czeremchowy wybitnie nadawałby się do masaży jako korzystny lek dla skóry.
LINK:
http://dobraidea.pl/2011/07/czeremcha-zwyczajna-%E2%80%93-prunus-padus/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Czeremcha_ameryka%C5%84ska
Ogrodnik i pszczelarz-amator. Moja strona: http://herbarz.alchymista.pl